Z artykułu dowiesz się
- Czym jest obrzęk limfatyczny i jak powstaje.
- Objawy i najczęstsze miejsca występowania obrzęku limfatycznego.
- Czym jest drenaż limfatyczny i jakie są do niego wskazania.
- Korzyści płynące z zastosowania drenażu
- Metody wspomagające walkę z obrzękami limfatycznymi.
CZYM JEST OBRZĘK LIMFATYCZNY I JAK POWSTAJE:
Obrzęk limfatyczny jest stanem, w którym płyn (inaczej zwany chłonką) przez dłuższy czas gromadząc się w tkankach powoduje widoczny, ale również bolesny obrzęk. Powód powstawania może być pierwotny lub wtórny.
Pierwotny: spowodowany jest najczęściej wrodzoną chorobą układu limfatycznego (np. przez niedostatecznie wykształcony układ limfatyczny)
Wtórny: powstały w skutek:
- uszkodzenia naczyń limfatycznych w związku z przebytą operacją (np. usunięcie węzłów chłonnych podczas leczenia choroby nowotworowej),
- przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żylnej,
- chorób układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, udar)
- uszkodzenia narządu ruchu podczas złamań, skręceń, stłuczeń,
- zapaleń infekcyjnych układu limfatycznego,
- zaburzeń hormonalnych,
- otyłości oraz cukrzycy
- braku aktywności fizycznej, źle zbilansowanej diety oraz nieuzupełniania płynów
OBJAWY I NAJCZĘSTSZE MIEJSCA WYSTEPOWANIA OBRZĘKU LIMAFTYCZNEGO:
Objawy obrzęku limfatycznego:
- uczucie dyskomfortu i ciężkości nóg
- ból oraz uczucie rozpierania podskórnego
- zmniejszenie zakresów ruchomości
- zaburzenia czucia
- widocznie zwiększone obwody kończyn
- cellulit
Najczęstsze miejsca występowania:
- kończyny dolne lub górne
- brzuch
- twarz
CZYM JEST DRENAŻ LIMFATYCZNY I JAKIE SĄ JEGO WSKAZANIA:
Drenaż limfatyczny to jedna z metod walki z obrzękami, polegająca na oddziaływaniu na układ chłonny przez fizjoterapeutę lub masażystę. Celem jest poprawa i przyspieszenie pracy układu chłonnego, zwiększenie przepływu krwi, odżywienie tkanek i zmniejszenie obrzęków.
Wskazania do drenażu limfatycznego:
- zastoje limfy
- obrzęki pooperacyjne (np. po mastektomii)
- obrzęki pourazowe (po złamaniach, stłuczeniach, skręceniach)
- zatrzymanie wody podskórnej
- cellulit
Korzyści płynące z zastosowania drenażu limfatycznego:
- pobudzenie krążenia
- redukcja cellulitu
- zmniejszenie dolegliwości bólowych w miejscach występowania obrzęków
- uelastycznienie i ujędrnienie skóry
METODY WSPOMAGAJĄCE WALKĘ Z OBRZĘKAMI LIMFATYCZNYMI:
Warto zacząć od wygodnego ułożenia ciała w pozycji leżącej z nogami uniesionymi do góry (mogą być oparte o ścianę lub zagłówek łóżka) tak, aby nogi znajdowały się ponad poziomem serca. Takie ułożenie stosujemy w momencie występowania obrzęków limfatycznych zlokalizowanych w kończynach dolnych
Kolejnym ważnym aspektem jest ruch -regularna aktywność fizyczna (na początek wystarczy zacząć od spacerów, wybrania schodów zamiast windy) wspomoże przepływ limfy, przyspieszy metabolizm, rozrusza stawy oraz pobudzi układ krążenia (tutaj nie znajdziesz przeciwwskazań) Następnie dobrze jest przyjrzeć się ile płynów spożywamy w ciągu dnia, ponieważ dobrze nawodniony organizm nie będzie miał potrzeby magazynowania wody na zapas. Istotne jest również, jakie płyny przyjmujemy, czy jest to jedynie kawa a może słodzona herbata czy inne przetworzone napoje z kilkunastoma kostkami cukru w składzie. Zwróć również uwagę na swoją dietę, przede wszystkim, z czego składają się Twoje posiłki. Czy zwierają duże ilości soli, cukru oraz mocno przetworzonej żywności? Taka dieta będzie sprzyjała powstawaniu obrzęków limfatycznych. Dobrze zacząć od wprowadzenia większej ilości warzyw i owoców, ryb, zdrowych tłuszczów roślinnych (np. orzechów) zmniejszenia spożycia soli, cukru, oraz alkoholu. Ostatnią z metod jest automasaż oraz suche szczotkowanie, które pobudzi układ krążenia do pracy, wspomoże przepływ limfy a co za tym idzie przyczyni się do zmniejszenia obrzęków. Automasaż wpływa również na kondycje samej skóry, ponieważ powoduje jej lepsze odżywienie i uelastycznienie. (aby nie tracić czasu w ciągu dnia na masaż oraz o nim nie zapominać warto wprowadzić go jako rutynę np. po kąpieli podczas nakładania balsamu)