Osteopatia
Osteopatia jest metodą diagnozowania oraz leczenia manualnego. Powszechnie znana i stosowana w Stanach Zjednoczonych oraz Europie zachodniej, aktualnie w Polsce przeżywa swój rozkwit. Osteopatia zakłada holistyczne podejście do pacjenta, czyli traktowanie ludzkiego organizmu jako całości, nie ograniczając się do badania jedynie wybranych części ciała.
Podstawą badania osteopatycznego jest wnikliwy wywiad oraz odnalezienie pierwotnej dysfunkcji organizmu czyli źródła problemu. Niejednokrotnie znajduje się ono w innym miejscu niż to, w którym pacjent odczuwa dyskomfort. Główną zasadą w osteopatii jest fakt, że organizm człowieka posiada zdolności samoleczenia, czyli radzenia sobie z chorobami i urazami. Niestety różnego rodzaju dysfunkcje, ograniczenia i napięcia utrudniają a czasem nawet uniemożliwiają naturalny proces zdrowienia. Mogą być one konsekwencją przeciążeń, stresu, chorób infekcyjnych jak również przebytych urazów czy operacji. Z terapii osteopatycznej korzystać mogą pacjenci na różnych etapach swojego życia, bez względu na wiek.
Co ważne , nie jest ona konkurencją dla medycyny konwencjonalnej lecz jest jej uzupełnieniem i niejednokrotnie ściśle współpracuje z lekarzami różnych specjalizacji.
W czym może pomóc osteopatia?
- Bóle kręgosłupa
- Bóle oraz zaburzenia ruchomości stawów
- Stany pourazowe i pooperacyjne
- Zaburzenia postawy
- Terapia kobiet w ciąży i po porodzie
- Bolesne miesiączkowanie
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu
- Obniżenie narządów rodnych
- Bolesne stosunki płciowe
- Bóle karku
- Migreny i bóle głowy
- Zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych
- Bruksizm
- Zaburzenia psychosomatyczne
- Zaburzenia snu
- Chroniczne zmęczenie
- Przewlekły stres i problemy z koncentracją
- Zaparcia
- Refluks żołądkowo-przełykowy
- Wzdęcia
- Zastoje limfatyczne
- Problemu układu oddechowego
- Obniżenie odporności
Dysfunkcje narządu ruchu
Uroginekologia
Problemy w okolicy głowy i szyi
Zaburzenia pracy narządów wewnętrznych
Terapia czaszkowo-krzyżowa
Terapia czaszkowo- krzyżowa inaczej cranio-sacralna, należy do najdelikatniejszych metod terapii osteopatycznej. Dzięki swojej formie może być stosowana zarówno u niemowląt, małych dzieci jak i u dorosłych w każdym wieku.
Terapię wykonuje się poprzez subtelny nacisk oraz manipulacje w obrębie struktur czaszki, przepony, klatki piersiowej, miednicy oraz kości krzyżowej. W ten sposób możliwa jest regulacja przepływu płynu mózgowo - rdzeniowego oraz normalizacja funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego.
Wskazaniem do terapii czaszkowo-krzyżowej są między innymi:
- stres
- przewlekłe zmęczenie
- problemy ze snem
- problemy z koncentracją
- dolegliwości natury psychosomatycznej
- migreny i napięciowe bóle głowy
- zapalenia zatok
- bóle i napięcia w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych , bruksizm